Se afișează postările cu eticheta povesti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta povesti. Afișați toate postările

duminică, 19 ianuarie 2014

And then she fell in love with the wolf


Și era toamnă. Ea alerga fericită prin pădurea de lângă casă, printe frunze arămii, bolnave, triste, târâte de un vânt ce prevestea furtună. Dar ce să știe ea? Era doar  o fetiță...Cerul îi părea  tangibil, prăpăstiile nu o speriau, găsea ceva bun în oricine și orice. Copacii își ridicau ghiarele vrând să sfâșie norii gri, plini de ploaie și mâhnire.
Îi îmbrățișează își spunea surâzând.
Și alerga frenetic printre copaci în timp ce spinii îi crestau pielea albă. Noroiul îi colora tălpile, ea zâmbeau mereu, nesimțind nimic, știind că la capătul drumului avea să găsească ceea ce voia cu disperare încă de când venise pe lume. Ceva pentru care nu găsise încă un nume, dar care se găsea chiar aici. Venise pentru ea. Îi fusese promis. Era al ei și nu avea să plece nicăieri.
Un lup. Un pui de lup...nu pot avea încredere în el. Se va întoarce curând înapoi în pădure. Mă poate răni.
Nu se asculta, nu-i păsa, nu voia să creadă. Sub o cupolă de sticlă trăia ea și un pui de lup. Și nu știa că ea e cea care avea să-l rănească, schimbându-l.
Ochii lui erau amenințători. Ea vedea milă. Blana lui era făcută să taie aerul ca o săgeată, era făcută pentru a fugi. Ea vedea siguranță. Bucuria lui era barbară, departe de umanitatea pe care ea o citea.
Ce copil prost, ce lup meschin. Ce poveste bolnavă despre o fetiță ce învăța un lup să devină om.
Un lup. Deghizat în om. Greșit. Irevesibil.  Încercări eșuate. Lacrimi amare. De ce l-ai schimbat?
Nu te mira copilo că a a plecat! Nu-ți vărsa lacrimile în van. Sufletul tânjea, din clipa în care l-ai găsit, după pădure. Nu încerca să fii ca el. Tu ai fost făurită pentru palate de cleștar nu pentru fugi nocturne prin nisip și apă. Nu îl urî. Nu ești în stare să urăști.
Întorce-te în casă, așază-te lângă șemineu și zâmbește privind fotografiile în rame albe. Cândva ai avut un lup. Un lup fără nume, ce a venit pentru tine, ce ți-a fost promis. Era al tău și nu avea să plece.
Ce copil prost. Ce om meschin. Ce poveste bolnavă despre o fetiță ce a învățat un lup să fie om, iar omul a plecat așa cum pleacă toți: nepăsători și reci, cu scuze ieftine și un la revedere în care nimeni nu mai crede.
Mă tem, dar nu de lupi. Mă tem de oameni.






miercuri, 31 iulie 2013

Perfect

Azi vreau să plec cât mai departe.
Vreau să pășesc pe asfalt, într-un loc pe care nu îl știu, cu oameni pe care nu-i cunosc.
Vreau să simt vântul verii prin păr, pe față, să simt că zbor și eu cu el...
Să stau pe plajă, în bătaia soarelui și să-mi amintesc de vara aia în care eram așa de bulversată de schimbări, încât nu mă recunoșteam. Vara în care îți urmăream orice mișcare cu așa patos că aș fi fost în stare să le anticipez și să creez cu tine un tandem perfect.
Perfect. Ce cuvânt sec și prea puțin potrivit vreunui lucru, sentiment sau persoană. 
Perfect, e o jignire, nici-gând un compliment. 
Să te numesc perfect? Te-aș urâți nemărginit.
Să mă numesc perfectă? N-aș spune nici o fărâmă de adevăr.
Nici un om nu e perfect! 
Vă conjur să nu mai folosiți cuvântul acesta oribil, restrictiv și sufocant!
Mai bine, hai să ne descriem în culori sau în mirosuri! Sau prăjituri?

-Cum îți par eu?
-Tu? Tu ești jeleu de fructe, draga mea!

Și uite-așa, vreau să mă plimb pe plajă și să mă cert, pentru că nu demult, chiar eu, am îndrăznit să te numesc perfect.